Radio Park

Switch to desktop Login

W Jemielnicy uczą jak dorzucać do pieca, aby nie kopcić

Napisał 
  • Pt, 12 Sty 2018 13:17
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Jemielnica to kolejna gmina na Opolszczyźnie, która wypowiada wojnę smogowi. Samorząd próbuje przekonywać mieszkańców do wymiany systemów grzewczych, ale również organizuje specjalne szkolenia z ekologicznego i oszczędnego palenia w piecach.
Podczas spotkania z ekspertami mieszkańcy mogli się dowiedzieć, że sposób dorzucania do paleniska też ma znaczenie. - Były przedstawione sposoby prawidłowego rozpalania pieca, jak dużo od tego zależy. Na przykład rozpalanie od góry ogranicza o 3/4 całe zadymianie. Jest to również bardziej ekonomiczne, ponieważ spalanie zachodzi w sposób płynny, a temperatura jest stała - argumentuje wójt Marcin Wycisło i przypomina, że gmina ściśle współpracuje z instytucjami, które oferują wsparcie finansowe dla tych, którzy chcą być eko. - Wychodzimy na przeciw jeżeli chodzi o informowanie o możliwościach pozyskania różnych dofinansowań. Współpracujemy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Tam jest szereg programów, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z dotacji, umorzeń i pożyczek jeżeli chodzi o wymiany kotłów - dodaje włodarz.
 
Paradoksalnie problem smogu dotyka nie tylko tereny miejskie, ale również wiejskie, gdzie w większość domów w dalszym ciągu ogrzewana jest węglem.
 
Marcin Wycisło. Posłuchaj:
 
 

Radio Park Sp. z o.o.

Top Desktop version